facebook_pixel

בלי סיסמאות בבקשה

לאחרונה פנו אליי להדרכה שלוש נשים שונות שביקשו לדעת מה לעשות עם התקפי בכי וזעם של הפעוט. זה נושא כל כך נפוץ שתוכלו למצא ברשת שלל כתבות ומאמרים בסגנון "עשה " ו"אל תעשה" במקרה של מתקפת פתע מצד הזאטוט. גם אני כתבתי על הנושא, וזה באמת נושא שהמון הורים נתקלים בו.

אז הקשבתי לכל אחת מהאמהות, כל מקרה לגופו, שאלתי קצת שאלות והנחתי את האם כיצד לנהוג. העניין הוא שבשלושת המקרים – שכביכול שלושתם באותו עניין- התפרציות בכי בלתי נשלטות של הילד, והתפרצויות זעם- בכל מקרה ההדרכה שלי היתה שונה. כל אמא הנחיתי לעשות משהו שונה. כי אמנם הגילאים דווקא היו דומים, אך כל מקרה היה שונה, והנסיבות שונות.

לרוב, כשמדובר בטנטרומים אני בהחלט ממליצה להתעלם- מההתנהגות ולא מהילד- ומתלווה להמלצה הזו הסבר שלם של מה קורה שם, מה עובר על הילד, למה זה כדאי, ואיך בדיוק עושים את זה.

לעומת זאת, אם שפנתה אליי לאחרונה, סיפרה על התפרצויות בכי בלתי נשלטות של ביתה בת השלוש, שהיו מתחילות בדכ כשהיתה חוזרת מהגן בהתבכיינות וקיטורים והיו מסלימות לכדי סצנות מתישות שהיו נמשכות גם שעתיים ושלוש שעות ללא יכולת להרגיע את הילדה או להבין מה בכלל קרה ולמה היא בוכה.
לאחר בירור מעמיק, הגענו למסקנה שהילדה פשוט עייפה, ולכן האמא החלה להוציא אותה הביתה מוקדם מהצהרון ולתת לה לישון שנת צהריים. כמה ימים אחר כך קיבלתי הודעת Sms  מאושרת שזה עבד והילדה "חזרה לעצמה". כמה פשוט! וכמה ברורה הידיעה  שאותה אם לא היתה מגיעה לתובנה הזו מקריאת מדריך כללי על טנטרומים אצל ילדים בגילאי שלוש..

אם אחרת לתאומים בני שנתיים וחודשיים התלבטה כיצד להתייחס כשאחד התאומים נראה לאחרונה לא רגוע, בוכה, מציק לאחיו. חוטף צעצועים וגם מרביץ לפעמים. היא קראה המון בנושא אך לא התחברה, לא מצאה משהו שנראה לה מתאים. בעיניה יש לו פשוט רגעים שהוא צריך אותה. אז באחת הפעמים היא התיישבה לידו ושאלה  " אני רואה שאתה בוכה ועצוב ואני חושבת שאתה צריך אותי עכשיו". והקטנציק הסתכל עליה, השתתק, משך באף ופשוט קפץ וחיבק אותה  חיבוק ענק. מדהים.

הפואנטה היא פשוטה וחשובה: 

כשאתם נגשים לקבל הדרכה הורית או לקרא מאמר ברשת, אל תסתפקו ב"תשובה מהספר" .אל תניחו את האינסטינקטים שלכם בצד. אתם ההורים של הילדים שלכם. אתם מכירים אותם טוב מכולם. החיים מורכבים, הילדים שלנו מורכבים, היחסים בכל משפחה שונים, אף ילד הוא לא כמו השני ולעולם הנסיבות לא יהיו זהות (מספיק שמישהו העליב אותו בגן לפני חצי שעה וכבר כל התמונה משתנה…)

אז תתרחקו מסיסמאות. מדריכי הורות הם נהדרים ויעילים, וגם אני כבר פרסמתי כמה כאלו , אבל קראו אותם כקו מנחה, אמצו את הכלים אך השתמשו בהם בחכמה ולא כ"נוסחא". הפעילו ביקורת ושיקול דעת. התאימו את הדברים לילד שלכם ספציפית ואל תסמכו על אף יועץ שמדבר אליכם בנוסחאות או מציע דרכי קסם בלי לברר אתכם קודם את הדברים לעומק!

אגב, זו הסיבה שהמדריכים שלי ארוכים ומורכבים, אני מקפידה להסביר את הרציונל קודם, מה קורה פה בעצם ומה נרצה לעשות ורק אז מציעה כמה דרכי פעולה, כך קל להורים לבחור בצורה מושכלת את דרך הפעולה המתאימה להם ולילדיהם.

מוזמנים  לבקר אותי בעמוד שלי ולהנות ממגוון מדריכים וסירטונים בנושאי הורות וזוגיות, בין השאר:
* התמודדות יעילה עם אתגרי גיל שנתיים   *משפטי העצמה לילדים – לרגעים שאנחנו רוצים להעצים את הילדים שלנו  אבל נעלמות לנו המילים..   *סמכות הורית והצבת גבולות: כיצד נציב גבולות באהבה?  *כוחה של הקשבה ועוד.
את כל אלה תוכלו למצא ולהוריד מיידית וחינמית בעמוד שלי:
זוגיות הורות ומה שביניהם- רויטל רומאו

תגובות

השאירו תגובה
להיות הורים לתאומים זה מאתגר פי 2 בגיל שנתיים – סדנה להוריםמה קורה אצלנו בחודש יוני 2016

השאירו תגובה

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו:
לקוחות ממליצים עלינו
מרכז חברותא להורים וילדים
הכי ממליצה על המקום המדהים הזה!!! ממש בילוי להורה ולילד.
כל הסדנאות מאוד כיפיות ומהנות. חוג הנגרות מעולה!! הבן שלי כבר ממשיך סדנא שלישית,
נהנה מהעשייה ולחזור הביתה עם משהו שהוא בנה.
הסדנת ליווי התפתחותית מדהימה עם לילך עזרא כל מפגש לומדים ונהנים עם הקטנטנים.
סדנת הדרכת הורים מהממת!! קיבלנו המון טיפים וכלים לחיים.
מאמרים אחרונים